Nagrania cyfrowe

Co z tym dźwiękiem cyfrowym?

Fala dźwiękowa posiada kształt sinusoidalny. Gdy występuje w naturze jest płynna i nie posiada ostrych krawędzi. Każda podczas wychylenia ze stanu spoczynku, ma swoją amplitudę i długość trwania. Te podstawowe cechy sprawiają, że za pomocą uszu i mózgu, który przekształca informacje o fali, słyszymy dźwięki. Oczywiście, nie wszystko jesteśmy w stanie usłyszeć, ponieważ nasz słuch jest skonstruowany w specyficzny sposób. Nie słyszymy dźwięków poniżej 20 drgań na sekundę (20 Hertzów) czyli infradźwięków oraz drgań powyżej 20 000 drgań na sekundę (20 000 Hertzów) czyli ultradźwięków. Wspomniane wyżej częstotliwości to granice umowne, w rzeczywistości zazwyczaj nie słyszymy całego spektrum, a w dodatku zdolność do słyszenia wysokich tonów maleje wraz z wiekiem.

Od czasu gdy technologia cyfrowych nagrań podbiła świat, ciągle jest ona udoskonalana. Odwzorowanie przebiegu fali sinusoidalnej w nagraniu tak, by była ona idealnie zgodna z oryginałem, było jak dotąd nieosiągalne. Pierwszym ograniczeniem były ogromne ilości danych jakie musiały zostać zapisane w czasie jednej sekundy. Drugim - ogromna moc obliczeniowa przetwornika lub komputera. Zaczęto zatem stosować kwantyzację, czyli algorytm ograniczenia ilości danych. Poskutkowało to obniżeniem jakości i dokładności nagrań cyfrowych w stosunku do analogowych.
Dziś jednak technologia umożliwia nam maksymalne upodobnienie dźwięku cyfrowego do naturalnego, dzięki zastosowaniu szybszych przetworników oraz bardzo "gęstego" zapisu danych w studio nagrań. Tak właśnie nagrywamy w PROSONICA STUDIO.

Wiele studiów nagrań stosuje przestarzałe metody przetwarzania sygnału, które znacznie odbiegają od aktualnych światowych standardów. Poniżej przedstawiamy zapis dźwięku w technologii z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku (rys. po lewej) oraz w ultranowoczesnej, stosowanej przez PROSONICA STUDIO (rys. po prawej).

studio nagrań

Mamy tutaj przykład przebiegu fali sinusoidalnej, zarejestrowanej cyfrowo, przy niskiej rozdzielczości. Taki cyfrowy zapis  stosują przestarzałe studia nagraniowe. Uzyskany dźwięk nie jest klarowny, czysty, przestrzenny.

Tutaj sygnał jaki rejestrujemy w PROSONICA STUDIO. Jak można zauwazyć, jest on o wiele bardziej dokładny i w pełni pokrywa się z oryginalną falą dźwiękową. Tak nagrany dźwięk jest wyraźny, czytelny i "pełny" nawet w bardzo cichych fragmentach.



Strona główna studio nagrań PROSONICA
Masz pytanie?
phone  535 90 90 60
mailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.